Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Саопштење за јавност поводом 10. октобра - Свјетског дана менталног здравља

10.10.2018

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:


Свјетска здравствена организација 10. октобар прогласила је Свјетским даном менталног здравља како би подигла свијест о проблемима у вези са менталним здрављем, те утицала на побољшање услова за пружање одговарајуће заштите менталог здравља. Свјетски дан менталног здравља сваке године ставља нагласак на одређени проблем с којим се сусрећу различите популацијске групе, а ове године нагласак је на младим особама и менталном здрављу у свијету који се мијења.

               Адолесценција или животна доб када млади човјек улази у свијет одраслих, представља вријеме многих животних промјена, као што је промјена школа, напуштање породичног дома, почетак студија или нови посао. За многе, то су узбудљива времена, са пуно стреса и страха. Ако се промјене у понашању младог човјека не препознају и не усмјере на прави начин, ти осјећаји могу довести до настанка менталне болести. Стални раст употребе  интернет технологија код младих људи, без сумње доноси многе предности, али истовремено може донијети и додатни притисак, будући да се повезивост с виртуалним мрежама, у било које доба дана и ноћи, повећава. Многи адолесценти такођер живе у подручјима која су погођена хуманитарним хитним случајевима као што су сукоби, природне катастрофе и епидемије. Млади људи који живе у таквим ситуацијама посебно су осјетљиви на менталне тегобе и болести.

Половина свих менталних болести започиње у доби од 14 година, а већина случајева су неопажени  и нетретирани. У погледу распрострањености менталних болести код младих, депресија је на трећем мјесту, а самоубиство је на другом мјесту узрочника смрти у доби између 15 и 29 година. Злоупотреба алкохола и недопуштених дрога међу адолесцентима главни је проблем у многим земљама и може довести до ризичних понашања попут незаштићених сексуалних односа или опасне вожње. Неправилна исхрана је, такође, фактор ризика.

На срећу, све се већа пажња придаје помагању младим људима у јачању њхове менталне снаге од најраније доби, како би се квалтетно могли носити с изазовима данашњег свијета. Доказује се да промоција и заштита здравља адолесцената доноси предности не само здрављу адолесцената, како у краткорочном, тако и дугорочном периоду, већ доприноси економском и социјалном развоју комплетног друштва. Уз здраве, младе људе, друштво добија бољу и здравију радну снагу, здравију породицу и друштвену заједницу у цјелини.

Потребна су стална улагања државе, првенствено социјалног, здравственог и образовног сектора, у свеобухватне, интегрисане, доказане програме за ментално здравље младих људи. Ова инвестиција треба бити повезана с програмима за подизање свијести међу адолесцентима и младим људима о начинима бриге о њиховом менталном здрављу и помоћи колегама, родитељима и наставницима да знају како пружити подршку својим пријатељима, дјеци и студентима.