Vijesti

 

SVE VIJESTI


SEKTORI

KATEGORIJE

Saopštenje za javnost povodom 10. listopada - Svjetskog dana mentalnog zdravlja

10.10.2018

Pošalji dokument na e-mail

E-mail pošiljaoca (*):
E-mail primaoca (*):
Komentar:


Svjetska zdravstvena organizacija 10. listopada proglasila je Svjetskim danom mentalnog zdravlja kako bi podigla svijest o problemima u vezi sa mentalnim zdravljem, te utjecala na poboljšanje uvjeta za pružanje odgovarajuće zaštite mentalog zdravlja. Svjetski dan mentalnog zdravlja svake godine stavlja naglasak na određeni problem s kojim se susreću različite populacijske grupe, a ove godine naglasak je na mladim osobama i mentalnom zdravlju u svijetu koji se mijenja.

               Adolescencija ili životna dob kada mladi čovjek ulazi u svijet odraslih, predstavlja vrijeme mnogih životnih promjena, kao što je promjena škola, napuštanje porodičnog doma, početak studija ili novi posao. Za mnoge, to su uzbudljiva vremena, sa puno stresa i straha. Ako se promjene u ponašanju mladog čovjeka ne prepoznaju i ne usmjere na pravi način, ti osjećaji mogu dovesti do nastanka mentalne bolesti. Stalni rast upotrebe  internet tehnologija kod mladih ljudi, bez sumnje donosi mnoge prednosti, ali istovremeno može donijeti i dodatni pritisak, budući da se povezivost s virtualnim mrežama, u bilo koje doba dana i noći, povećava. Mnogi adolescenti također žive u područjima koja su pogođena humanitarnim hitnim slučajevima kao što su sukobi, prirodne katastrofe i epidemije. Mladi ljudi koji žive u takvim situacijama posebno su osjetljivi na mentalne tegobe i bolesti.

Polovina svih mentalnih bolesti započinje u dobi od 14 godina, a većina slučajeva su neopaženi  i netretirani. U pogledu rasprostranjenosti mentalnih bolesti kod mladih, depresija je na trećem mjestu, a samoubistvo je na drugom mjestu uzročnika smrti u dobi između 15 i 29 godina. Zloupotreba alkohola i nedopuštenih droga među adolescentima glavni je problem u mnogim zemljama i može dovesti do rizičnih ponašanja poput nezaštićenih seksualnih odnosa ili opasne vožnje. Nepravilna ishrana je, također, faktor rizika.

Na sreću, sve se veća pažnja pridaje pomaganju mladim ljudima u jačanju njhove mentalne snage od najranije dobi, kako bi se kvaltetno mogli nositi s izazovima današnjeg svijeta. Dokazuje se da promocija i zaštita zdravlja adolescenata donosi prednosti ne samo zdravlju adolescenata, kako u kratkoročnom, tako i dugoročnom periodu, već doprinosi ekonomskom i socijalnom razvoju kompletnog društva. Uz zdrave, mlade ljude, društvo dobija bolju i zdraviju radnu snagu, zdraviju porodicu i društvenu zajednicu u cjelini.

Potrebna su stalna ulaganja države, prvenstveno socijalnog, zdravstvenog i obrazovnog sektora, u sveobuhvatne, integrirane, dokazane programe za mentalno zdravlje mladih ljudi. Ova investicija treba biti povezana s programima za podizanje svijesti među adolescentima i mladim ljudima o načinima brige o njihovom mentalnom zdravlju i pomoći kolegama, roditeljima i nastavnicima da znaju kako pružiti podršku svojim prijateljima, djeci i studentima.