Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

13 МИЛИЈАРДИ ЕВРА ЗА ЕУ САТЕЛИТСКИ BROADBAND

12.02.2021

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Еуропска унија намјерава, након Галилеа и Копеника, покренути трећу консталацију сателита који ће бити ЕУ сателити за широкопојасни Интернет. Такав пројекат потврдио је на 13, европској свемирској конференцији у Бруxеллесу европски повјереник за индустријску политику, унутрашрње тржиште, дигиталну технологију, одбрану и свемир Тхиерy Бретон. Он намјерава пројекат представити Вијећу Европе и Европском парламенту ове године.

Премда је пројекат још у фази израде за сада се зна да ЕУ намјерава у ниску Земљину орбиту, између 500 и 1.000 км удаљености од Земље, послати 600 сателита. Очекује се како ће лансирања почети прије 2027. године а пружање услуга широкопојасног интернета прије краја друге деценије 21 стољећа.

 

Овај интернет је прије свега намјењен подручјима гдје је постављање оптике скупо те за подручја пловидбе и зрачног промета. Такав приступ Интернету бит ће примјењив и за Интернет ствари (Интернет од Тхингс ИоТ) и важан за будућа аутономна возила.

 

Уз технолошки и економски значај изградње широкопојасне инфраструктуре приступа Интернету из свемира он има и геостратешки значај за Европску унију, посебно у подручјима примјене сигурносних и одбрамбених комуникација, комуникација у кризним ситуацијама…

Сателитска консталација за широкопојасни приступ Интернету бит ће и рјешења за цлоуд услуге као суверени европски пројекат.

 

Процјена је да ће пројекат коштати 13 милијарди еура. Европска комисија наручила је студију о сигурном свемирском систему повезивања. Одабрани конзорциј који се састоји од европских произвођача сателита, оператора и пружатеља услуга, телекомуникацијских оператера и пружатеља услуга лансирања проучит ће могући дизајн и развој пројекта. То ће пружити увид у техничку димензију, али и структуру управљања, финанцирање, мисије и тачан опсег.

 

Свемирска индустрија глобално је тржиште од око 300 милијарди еура. Европска унија посљедњих је година значајно улагала у своје свемирске пројекте, но с годишњим буџетом од 8 милијарди еура значајно заостаје за САД која на свемирску индустрију троше двоструко више. ЕУ је према износу новца за свемирску индустрију на нивоу кинеских издвајања и има улагања двоструко виша од Русије.

 

Ра разлику од САД и Кине које имају програме мисија на Мјесец и Марс ЕУ своја свемирска улагања усмјерава на потребе на Земљи. Програм сателитске навигације Галилео или систем проматрања Земље назван Коперник водећа су тачка ове европске индустрије. У ЕУ се развијају и програми чишћења свемирског отпада који је све већа пријетња сателитима у Земљиној орбити те се развијају сигурносни пројекти попут заштите од комета, астероида…

 

https://mreza.bug.hr/13-mld-eura-za-eu-satelitski-broadband/