Vijesti

 

SVE VIJESTI


SEKTORI

KATEGORIJE

Potpisan dvogodišnji sporazum o suradnji između Bosne i Hercegovine i Regionalnog ureda Svjetske zdravstvene organizacije za Europu za razdoblje 2018-2019

21.02.2018

Pošalji dokument na e-mail

E-mail pošiljaoca (*):
E-mail primaoca (*):
Komentar:


Ministar civilnih poslova Bosne i Hercegovine Adil Osmanović i regionalna ravnateljica Svjetske zdravstvene organizacije za Europu Zsuzsanna Jakab potpisali su Dvogodišnji sporazum o suradnji za razdoblje 2018-2019.godina.

Sporazum je nastavak prethodnog sporazuma koji se odnosio na razdoblje 2016-2017. godina i dalje odražava viziju Regionalnog ureda Svjetske zdravstvene organizacije za Europu, Bolje zdravlje za Europu, kao i koncepte, principe i vrijednosti koji podupiru razvoj Europske politike  za zdravlje – Zdravlje 2020.

„Ovaj dvogodišnji Sporazum obuhvatat će područje antimikrobne rezistencije, nasilje i povrede, ishranu, reproduktivno zdravlje, zdravlje majki, novorođenčadi, djece i adolescenata, zdravlje i okoliš, zdravstvene sustave, upravljanje rizikom od infekcija i pripravnost za hitne zdravstvene situacije i Međunarodne zdravstvene propise “, rekao je ministar Osmanović.

Politika Zdravlje 2020 će u Bosni i Hercegovini biti realizirana kroz razvoj novih i poboljšanje postojećih javnozdravstvenih planskih dokumenata i fokusiranje na kontrolu opterećenja nezaraznim oboljenjima. Ovaj okvir će u potpunosti odražavati vrijednosti, principe, ciljeve i prioritetna područja za provođenje aktivnosti politike Zdravlje 2020, kao i Europski akcijski plan za jačanje javnozdravstvenih kapaciteta i usluga.

Dvogodišnji sporazum o suradnji za razdoblje 2018-2019. godina potpisan je u Podgorici gdje je ministar civilnih poslova Bosne i Hercegovine Adil Osmanović sudjelovao u radu Konferencije ministara zdravlja zemalja Jugoistočne Europe na temu imunizacije. Konferenciju su organizirali Ministarstvo zdravlja Crne Gore i Regionalni ured Svjetske zdravstvene organizacije za Europu, s ciljem da se sagleda učinjeni progres u području imunizacije u Europi i analiziraju izazovi i problemi sa kojima se suočava svaka od zemalja kada je u pitanju podizanje i održavanje stupanj vakcinacije na željenoj razini.