Grb BiH

BOSNIA AND HERZEGOVINA

Vijesti

 

ALL NEWS


SECTORS

CATEGORIES

(Not translated) Ministar civilnih poslova Adil Osmanović o sedam institucija kulture od značaja za BiH u intervjuu Nezavisnom BH dnevniku “Oslobođenje”- Zabrinjavajuće je to da se javno mnijenje već počelo navikavati na to da je Zemaljski muzej zatvoren, a znamo koliko bogatstvo u sebi čuva

07/08/2015

Send documents on email

Email sender (*):
Email recipient (*):
Comment:


Informaciju Ministarstva civilnih poslova BiH o ustanovama kulture od značaja za našu zemlju resorni ministar Adil Osmanović prezentovao je na sjednici Vijeća ministara BiH u julu ove godine. Ova je informacija prethodno dobila saglasnosti Ureda za zakonodavstvo VMBiH, te državnih ministarstava finansija i pravde, čije su sugestije ugrađene u njen tekst.

Pravni status

Vijeće ministara je 23. jula dalo saglasnost Ministarstvu da u saradnji sa institucijama BiH, entitetskim i kantonalnim ministarstvima iz oblasti kulture, ali i drugim zainteresovanim javno-privatnim subjektima u zemlji, pripremi prijedlog sistematskog i cjelovitog rješenja za ustanove kulture od opšteg značaja za BiH: Zemaljski muzej BiH, Historijski muzej BiH, Muzej književnosti i pozorišne umjetnosti, Umjetnička galerija BiH, Kinoteka BiH, Nacionalna i univerzitetska biblioteka i Biblioteka za slijepe i slabovidne osobe. Ministarstvo je dobilo i saglasnost da osigura rješenje aktuelnih i statusnih pitanja (upravljačkih, administrativnih i finansijskih) na privremenoj osnovi, do konačnog rješavanja njihovog pravnog statusa, a zbog omogućavanja njihovog normalnog funkcionisanja.

Ministar Osmanović je u informaciji najprije citirao odredbe Ustava BiH, prema kojima su upravo ovih sedam institucija kulture one koje imaju pravni kontinuitet propisa po snazi ustavnih odredbi.

Potpisan je i prijedlog memoranduma o razumijevanju, s ciljem podrške radu navedenim kulturnim ustanovama. Njega su, uz konkretnu finansijsku pomoć, a u granicama ovlaštenja i mogućnosti, potpisali predstavnici Ministarstva civilnih poslova BiH, ministarstava kulture i sporta, te obrazovanja Federacije BiH, Vlada Kantona Sarajevo (također, ministarstva kulture i sporta i obrazovanja), Grad Sarajevo, te gradske opštine Centar, Novo Sarajevo, Stari i Novi Grad i Ilidža.

- Dva mjeseca radimo, imali smo desetine sastanaka sa načelnicima, premijerima, resornim ministrima Kantona Sarajevo i FBiH, kako bismo još jednom predstavili značaj tih institucija i ukazali na zabrinjavajuću činjenicu o tome da se javno mnijenje već počelo navikavati na to da je Zemaljski muzej zatvoren, a znamo koliko bogatstvo u sebi čuva. To su bh. institucije u čijem finansiranju i upravljačkoj strukturi trebaju učestvovati svi nivoi vlasti. Kulturne institucije od značaja za BiH svojim dugogodišnjim radom i čuvanjem takvog nacionalnog blaga zaslužuju sveopći pristup. Ono što me je obradovalo jeste da smo i kod načelnika i ministara naišli na visok stepen razumijevanja i svi su rekli kako je dobro da se sve konačno rješava i da su spremni pomoći kako bi kulturne institucije dobile ono mjesto koje im pripada u ovoj državi, kazao je za Oslobođenje ministar Osmanović.

Kako je navedeno u memorandumu, potpisnici su ga zaključili sa ciljem podrške radu ustanova kulture BiH, do konačnog rješavanja njihovog pravnog statusa, a najkasnije do kraja 2018. godine.

Tako bi u 2016, 2017. i 2018. godini Ministarstvo civilnih poslova trebalo izdvojiti sredstva institucijama kulture, najmanje u iznosu odobrenom za tekuću godinu - 2.197.000 KM. Federacija BiH će planirati godišnje 1.765.000 maraka ili po ministarstvima - kultura i sport 600.000 i obrazovanje 1.165.000 maraka.

Kanton Sarajevo obavezao se na pomoć od 467.600 KM ili po ministarstvima - kultura i sport 328.700 i obrazovanje 138.900 maraka. Od opština najviše će dati Centar - 150.000, potom Novo Sarajevo i Novi Grad po 100.000, te Stari Grad, Ilidža i Grad Sarajevo po 50.000 maraka.

- Budući da su budžeti za 2015. već usvojeni, razgovarali smo za naredne tri godine, kako bismo imali stabilno finansiranje tih ustanova i kada ih ojačamo, i zakonom i Ustavom pozvane institucije će sjesti i dogovoriti kako na najbolji način riješiti njihovu poziciju i egzistenciju. Dogovoreni iznosi sredstava su oni ispod kojih nijedna od potpisnica memoranduma ne bi smjela ići, a mogu se povećavati. Tražili smo da Vlada Federacije zadrži iznose na pozicijama ministarstava obrazovanja i kulture u 2015, od Vlade KS-a smo tražili da vide mogu li povećati svoja davanja, a pored sarajevskih općina, nastojat ćemo uključiti i druge čiji su budžeti veći i druge kantonalne vlade. Tako bismo pokazali dodatnu brigu i svijest o značaju institucija kulture, naglasio je Osmanović.

Potvrde vijeća

Potpisnici su se obavezali i na to da će osigurati učešće u radu kulturnih ustanova kroz svoje imenovane ili izabrane predstavnike, u upravnim i drugim radnim tijelima, a formiraće se i koordinacioni odbor, kojim će predsjedavati upravo ministar Osmanović.

- Memorandum predviđa da načelnici dobiju potvrdu od općinskih vijeća. Kako su godišnji odmori, očekujem da sva vijeća do početka septembra potvrde spremnost o finansiranju, a da do polovine devetog mjeseca Zemaljski muzej otvori svoja vrata. Mi ćemo pristupiti formiranju koordinacionog tijela, koje će tri-četiri puta godišnje zasjedati, odnosno pratiti kako se finansiranje odvija, kako se upravljačke strukture i menadžmenti snalaze. U periodu do 2018. predviđeno je da se u najvećem dijelu saniraju dugovanja kulturnih institucija. Zbog toga treba uključiti i druge općine i kantone, kako bismo svim radnicima koji, evo u Zemaljskom muzeju tri godine nisu primili plate, rekli da smo spremni na refundaciju i reprogram, da bismo te dugove vratili, zaključuje ministar Osmanović.

J. MILANOVIĆ