Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Одржан састанак представника Министарства цивилних послова у Сектору за здравство и Донорске мреже

16.07.2024

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

У Сектору за здравство Министарства цивилних послова Босне и Херцеговине помоћник министарке за здравство Јурица Араповић и његови сарадници одржали су састанак с представницима Донорске мреже БиХ Халимом Ресић, Томиславом Жуељевићем и Аделом Чомић.

На састанку је разговарано о тренутној ситуацији по питању трансплантације органа у Босни и Херцеговини, те корацима које Министарство цивилних послова БиХ може предузети како би се подигла свијест о донорству у грађана у БиХ.

Помоћник Араповић је истакао како Министарство и Сектор за здравство има снажну вољу и социјалну обавезу да покрене трансплантациону медицину на ниво на којем се ова грана медицине налази у земљама регије.

Такође је  навео како је тренутно интересни фокус Сектора за здравство ова дисциплина медицине, те да се улажу енормни напори у тражењу подршке на државним нивоима еминентних трансплантацијских центара, тако и у пружању стручне помоћи преко појединих државних министарстава здравства у земљама региона, када је у питању јачање квалитета правовременог препознавања донора те трансплантационе медицине у БиХ.

Додао је како је Министарство цивилних послова, као координатор по овом питању, позвано на Годишњи састанак Еуротранспланта у октобру ове године, гдје ће се изнијети актуелности у вези с трансплантацијом и донорством у БиХ у протеклом периоду.

Представници Донорске мреже БиХ захвалили су се на напорима које Министарство на челу с министарком Дубравком Бошњак пружа у јачању свијести о трансплантацији и донорству у БиХ. Такође су нагласили да су они, поред Удружења дијализованих и трансплантираних болесника Федерације БиХ, једине двије невладине организације које континуирано раде на промоцији донорства и трансплантације органа у БиХ.

Свјесни чињенице фокусираности и одржања активности промоције донорства у БиХ, представници Донорске мреже су истакли како цијене интерес Министарства цивилних послова за провођење активности кампања о јачању свијести о донорству и да ће дати несебичну стручну и активистичку потпору.  Такође су нагласили како не располажу с довољним финансијским средствима у посљедње вријеме.

Министарство цивилних послова БиХ је већ и прије информисаноо наведеним проблемом финансирања Донорске мреже БиХ, те је извијестило да ће настојати да јачају ову грану медицине кроз средства предвиђена грантом који се расписује за 2024. годину.

Штовише, поред суфинансирања пројеката који се баве превенцијом ХИВ-а, туберкулозе и болести зависности, дио средстава ће овогодишњим грантом бити намијењен и за промоцију донорства и трансплантације органа, што ће бројним невладиним организацијама као што је Донорска мрежа у одређеној мјери омогућити провођење кампања о донорству и трансплантацији органа.

С циљем провођења наведених активности, Министарство цивилних послова БиХ ће у складу са својом улогом и надлежностима, покушати да ојача свијест надлежних ентитетских институција и Брчко Дистрикта да осигурају грант средства за аплицирање на пројекте који за циљ имају јачање свијести и промоцију донорства и трансплантације органа.

Наведене активности јачања свијести грађана о донорству органа свакако јачају позицију Босне и Херцеговине на овом плану, имајући у виду да је Босна и Херцеговина покренула почетне кораке у процесу придруживања међународној организацији Еуротрансплант, а поготово имајући у виду да је за приступање Еуротранспланту потребно подићи број кадаверичних трансплантација у БиХ, што највише овиси о свијести грађана Босне и Херцеговине.

Представници Донорске мреже су истакли да се подизање свијести грађана врши едукацијом, тачним и правовременим информацијама, животним примјерима, јавним трибинама, плакатима, уличним штандовима, промо материјалом, брошурама, кратким едукативним филмовима, итд.

Посебно су истакнули важност потписивања донорских картица (на добровољној бази) те медијске промоције донорства, обиљежавања значајних датума, те могућност успостављања Националног дана даривања органа у БиХ.

Након што су представници Донорске мреже изнијели проблем с правовременим препознавањем донора те активности трансплантацијских координатора у појединим центрима, помоћник Араповић и представници Донорске мреже су се усагласили како је неизоставна карика рјешавања овог проблема у БиХ и подизање свијести код самих љекара, менаџера клиничких центара у БиХ, који би били кључне тачке за подизање броја кадаверичних трансплантација.

Трансплантациони координатори би обављали разговор с члановима породице преминулог те омогућили донирање органа и спашавање бројних људских живота, али у коначници и уштеду у здравству, односно мање финансијско оптерећење здравственог система.

Подизање грађанске и љекарске свијести о трансплантацији и донорству ће бити једна од главних корака који би за циљ имали приступање Еуротранспланту.

Закључно, помоћник Араповић је нагласио како Министарство цивилних послова Босне и Херцеговине има намјеру подржати организацију инфо дана, која ће за циљ имати јачање свијести грађана о донорству и трансплантацији органа у БиХ укључујући, осим едукативних промотивних активности, и потписивање добровољних донорских картица, али и истакнути искуства бројних љекара и активиста који свакодневно доприносе развоју трансплантацијске медицине и донорства у БиХ.

Инфо дан се планира уприличити један дан током октобра ове године када се иначе обиљежава Европски дан даривања органа и захвалнице донорима.