Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

O пројекту EPAS

08.07.2024

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Проширени дјелимични споразум о спорту (The Enlarged Partial Agreement on Sport- Epas) пројеакт је Савјета Европе основан 2007. године, главни му је приоритет био да одговори на тренутне изазове с којима се сусреће спорт у Европи. Босна и Херцеговина прикључила се овом пројекту 2008. године.

ЕPAS пружа платформу за међувладину спортску сарадњу између јавних тијела 41 државе чланице. Такође подстиче дијалог између јавних власти, спортских савеза и невладиних организација, с циљем да се спорт учини етичнијим, инклузивнијим и безбједнијим.

То доприноси бољем управљању, с циљем да се спорт учини здравијим и поштенијим те да се обезбједи његова усклађеност с високим етичким стандардима.

Пројекат користи спортске стандарде Савјета Европе као што су Европска повеља о спорту и Кодекс спортске етике као основу за провођење стандарда, њихово праћење и помоћ у изградњи капацитета и размјени добре праксе.

Од свог оснивања, ЕPAS је такође провео многе активности подизања свијести и сарадње о питањима различитости у спорту те сваке године организује конференције о специфичној теми која се односи на разноликост.

Током посљедње четири деценије, Савјет Европе неуморно је радио на промоцији позитивних вриједности спорта, отварању учествовања и борби против пријетњи с којима се спорт суочава на локалном, националном и међународном нивоу. 

Спорт би требао да буде етичан, инклузиван и безбједан – од локалнпог до нивоа међународног елитног такмичења. Савјет Европе користи дугогодишња искуства у овој области како би окупио земље у потрази за тим циљем. 

Промоција разноликости стални је приоритет ЕPAS-а од његовог оснивања 2007. године, будући да је начело разноликости важна вриједност и окосница цјелокупног рада Савјета Европе.

Права и слободе свих грађана држава чланица Савјета Европе заједно са забраном дискриминације утемељени су у Европској конвенцији о људским правима на којој се заснива нормативни оквир Савјета Европе у области спорта. 

Кроз пројекте и догађаје, ЕPAS се већ бавио актуелним темама у спорту везаним уз пол, расу, етничку припадност, физичке и интелектуалне способности, сексуалну оријентацију, миграције, затворе и многа друга. 

Заштита спортиста кључни је елемент Европске повеље о спорту, Кодекса спортске етике и посебних препорука Савјета Европе везаних уз спорт.

Кључне вриједности Савјета Европе су људска права, демократија и владавина закона, те ове основне вредности морају бити преведене и у спортски контекст. ЕПАС је инструмент којим се то ради.

Када је ријеч о теми говора мржње у спорту, имајући у виду да су се у Европи, укључујући балканску регију, догађали инциденти, тај сегмент људских права је један од значајнијих у оквиру пројекта ЕPAS.