Program EU Horizon Europe-vijesti
Позитиван тренд учешћа Босне и Херцеговине у ЕУ програму за истраживање Horizon
27.06.2025
Босна и Херцеговина је 2009. године први пут постала придружена земља Оквирном програму Европске уније за истраживање (Framework programme 7), након чега, без прекида, у континуитету има статус придружене земље у актуелним ЕУ програмима намењеним за истраживање.
У Оквирном програму 7 (Framework Programme 7 – 2007–2013.) организације из Босне и Херцеговине су учествовале у 35 пројеката са укупним износом повучених средстава од 2.977.297 евра.

У Horizonu 2020 (2014–2020.) организације из Босне и Херцеговине су учествовале у 70 пројеката са укупним износом повучених средстава од 8.588.569 евра.

Horizon Evropa (2021–2027.) биљежи изузетно позитиван тренд учешћа организација из Босне и Херцеговине. Тренутно Босна и Херцеговина учествује у 52 пројекта са укупним износом повучених средстава од 11.054.118 евра.

Треба напоменути да су подаци за 2024. годину непотпуни и у току је њихово ажурирање. Износ повучених средстава за 2024. годину, на основу доступних података из јуна 2025. године износи 2.464.924 евра.
Према последњим подацима Европске комисије, највећи број апликација из Босне и Херцеговине за Horizon Evropa је поднесен за позиве из тематске области Култура, креативност и инклузивно друштво (76) и Проширење учешћа и европско истраживачко подручје (76). Horizon Evropa финансира пројекте за ЕУ програм COST. Тренд учешћа Босне и Херцеговине у програму COST је доступан на интернет страници Министарства, у диjелу посвећеном овом програму.
Министарство цивилних послова Босне и Херцеговине континуирано пружа подршку учешћу организација из Босне и Херцеговине у ЕУ програму за истраживање како би се наставио позитиван тренд укључивања организација из Босне и Херцеговине у европске токове науке.
