Здравство-vijesti
Министарство цивилних послова БиХ учествовало на конференцији „Healthcare as an Investment”
06.11.2024
Представници Министарства цивилних послова Босне и Херцеговине учествовали су на конференцији „Healthcare as an Investment”, која је одржана у Сарајеву. Ова конференција, организована од стране Америчке трговачке коморе у Босни и Херцеговини, окупила је стручњаке и актере из здравственог и економског сектора с циљем размјене знања и добрих пракси о важности инвестирања у здравство као кључном темељу друштвеног и економског развоја.
Помоћник за здравство у Министарству цивилних послова Јурица Араповић рекао је у уводном обраћању да улагања у здравствени сектор не само да доприносе квалитету живота грађана, него такође јачају економску стабилност државе. Посебан нагласак ставио је на превентивне програме, који могу смањити укупне трошкове лијечења и побољшати здравствене исходе. У том контексту, истакнуо је како је квалитетна здравствена заштита темељ за здравије друштво, а самим тиме и за смањење оптерећења здравственог система.
На конференцији је представљено и недавно потписивање Споразума о придруживању Босне и Херцеговине ЕУ програму ЕU4Health, чиме је омогућено кориштење средстава у вриједности од 5,3 милијарди евра намијењених за период од 2021. до 2027. године. Овај програм подржава модернизацију здравствених система земаља чланица и приближавање европским стандардима, уз посебан фокус на превенцију болести попут карцинома, дигиталну трансформацију у здравству, те повећање доступности медицинских производа у кризним ситуацијама.

Учестовање представника Министарства конференцији додатно је нагласило преданост Министарства унапређењу здравственог система и стварању одрживих рјешења која ће омогућити приступ квалитетној здравственој заштити за све грађане БиХ.

