Геодетски, геолошки и метеоролошки послови-vijesti
Европски центар за средњорочне временске прогнозе (ECMWF) - Губитак проматрања из авиона
04.05.2020
Знатно смањење летова широм свијета довело је до губитка важних проматрања која су сакупљали авиони и који су се користили за моделе прогнозирања широм свијета. Најновије бројке показују смањење за 80% таквих опажања у Еуропи и 60% глобално.
Заједница је брзо реаговала како би покушала ријешити овај губитак. Мрежа европских метеоролошких организација је координирала додатна покретања радиосонде од стране националних служби у неким од држава чланица. Приватни сектор такође даје свој допринос пружајући своја запажања слободним за кориштење у нашим моделима. Почињемо примати додатна проматрања авиона из другог извора од више регионалних авиона, из приватне твртке са сједиштем у Канади и Сједињеним Америчким Државама под називом FLUXT - иако они такође имају смањену количину података.
Важни сателитски подаци углавном нису погођени и нови извори података уводе се као нормални, укључујући вјетрове Aeolus lidar у јануару и COSMIC2 податке о радио окултацији у марту. Оба од наведених дају јасну корист предвиђањима Европског центра за средњорочне временске прогнозе (ЕCMWF), али не замјењују директно извјештаје из авиона.
(Извор: Европски центар за средњорочне временске прогнозе – ЕCMWF)
