Здравство-вијести

Договорен рок за измјене правилника о лијековима и препаратима на бази канабиса

Здравство-вијести

08.07.2026

Састанак је одржан у онлајн формату

Министарство цивилних послова Босне и Херцеговине организовало је 6. јула 2026. године састанак због изостанка конкретног напретка у провођењу закључака са округлог стола о примјени канабиса у медицинске сврхе, одржаног 23. априла 2026. године.

Састанку су присуствовали представници Министарства цивилних послова Босне и Херцеговине, Федералног министарства здравства, Агенције за лијекове и медицинска средства Босне и Херцеговине, Коморе магистара фармације Федерације Босне и Херцеговине, Фармацеутске коморе Републике Српске, Удружења дјечјих неуролога у Босни и Херцеговини, Представничког дома Парламента Федерације БиХ и пацијенти.

Циљ састанка био је утврдити разлоге изостанка напретка, сагледати стање у провођењу усвојених закључака те поново дефинисати даље активности. Иако су све надлежне институције и стручне организације још на округлом столу у априлу 2026. године исказале спремност да допринесу завршетку процеса, на састанку је утврђено да од одржавања округлог стола нису предузете конкретне активности на припреми и доношењу измјена и допуна правилника којим се уређују услови за прописивање и издавање лијекова и препарата на бази канабиса.

Подсјећамо да је још 29. децембра 2025. године, на приједлог Министарства цивилних послова БиХ, Савјет министара БиХ једногласно донио Одлуку о измјенама и допунама Листе опојних дрога, чиме је уклоњена основна правна препрека за коришћење канабиса у медицинске сврхе.

Током састанка поново је наглашена важност хитног доношења измјена и допуна Правилника о условима за прописивање и издавање лијекова у промету на мало, којим би се уредиле индикације за примјену лијекова и препарата на бази канабиса, специјалности доктора медицине овлаштених за њихово прописивање, регистри љекара и пацијената, дозе, фармацеутски облици те начин издавања кроз здравствени систем.

Доношење овог правилника је у надлежности Федералног министарства здравства.

Помоћник министарке Јурица Араповић подсјетио је да је о измјенама предметног правилника разговарано и на сједници Конференције министара за област здравства у Босни и Херцеговини, одржаној 8. априла 2026. године, када је Федерално министарство здравства потврдило да је потребно измијенити ентитетске подзаконске акте којима се утврђује прописивање и издавање лијекова који садрже опојне дроге.

Представници Агенције за лијекове и медицинска средства Босне и Херцеговине упозорили су да изостанак предметног правилника онемогућава Босни и Херцеговини испуњавање обавеза према Међународном одбору за контролу наркотика (International Narcotics Control Board – INCB). Наиме, без јасно дефинисаног система прописивања и дистрибуције није могуће доставити процјену годишњих потреба Босне и Херцеговине за лијековима и препаратима на бази канабиса, што представља предуслов за одобравање њиховог увоза и доступности пацијентима.

Представници Удружења дјечјих неуролога у Босни и Херцеговини поново су истакли потребу да се пацијентима, посебно онима са фармакорезистентном епилепсијом и другим медицинским индикацијама за које се лијекови и препарати на бази канабиса већ годинама примјењују у бројним европским државама, у што краћем року омогући приступ одговарајућој терапији.

Успостављање одговарајућег регулаторног оквира омогућило би и фармацеутским коморама да без одлагања приступе изради усклађених магистралних формулација за Федерацију Босне и Херцеговине и Републику Српску.

Један од кључних закључака састанка јесте да ће Федерално министарство здравства до 1. 8. 2026. године припремити нацрт измјена и допуна Правилника о условима за прописивање и издавање лијекова у промету на мало.

Ради усаглашавања стручних рјешења која ће бити уграђена у наведени нацрт, Федерално министарство здравства ће у наредних 15 дана организовати координацијски састанак са представницима релевантних удружења те стручњацима из области онкологије, неурологије, дјечје неурологије, инфектологије и анестезиологије.

Министарство цивилних послова Босне и Херцеговине наставиће, у оквиру својих надлежности, пратити провођење договорених закључака с циљем успостављања регулаторног оквира који ће осигурати сигурну, контролисану и стручно утемељену примјену лијекова и препарата на бази канабиса те пацијентима омогућити правовремен приступ терапији у случајевима у којима за то постоје медицинске индикације.