Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Одржана сједница Државне комисије за УНЕСKО – нови елементи на Прелиминарној листи нематеријалне баштине у БиХ

14.09.2024

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

У Сарајеву је у петак 13. септембра 2024. године одржана сједница Државне комисије за сарадњу Босне и Херцеговине с УНЕСКО-ом, којом је предсједавала министарка цивилних послова БиХ и предсједница Комисије Дубравка Бошњак.

Чланови Комисије су усвојили ажурирану Прелиминарну листу нематеријалне културне баштине у БиХ. На ову листу уврштено је 11 нових елемената. То су: Четенија из Таревца, Унска лађа, Подгрмечки вез, Бањалучко коло, Календеровачки масни сир, Саборовање, Коледарице, Корпарство/плетарство у Посавини, Градитељство виолина из Добоја, Легенде о стећцима, те Пјевање уз пратњу тамбуре/шаргије и виолине. Тренутно се на овој листи налази 49 елемента нематеријалне културне баштине. Упис елемента на Прелиминарну листу нематеријалне баштине у БиХ, предуслов је за припрему номинације за УНЕСКО Репрезентативну листу нематеријалне баштине.

Подсјећамо, у процедури пред УНЕСКО тијелима налази се номинација Севдалинке за упис на Репрезентативну листу нематеријалне баштине и разматрање се очекује крајем ове године. Такође, ове године Комисија је у процедуру према УНЕСКО-у упутила номинацију елемента „Невесињска олимпијада- традиционалне спортске игре”.

На УНЕСКО Репрезентативној листи нематеријалне баштине из БиХ сада се налазе сљедећи елементи: Змијањски вез, Коњичко дрворезбарство, Брање траве Иве на Озрену, Дани косидбе на Купресу и Традиција узгоја коња липицанера.

Комисија је разматрала Иницијативу коју је покренуо Сектор за природне науке УНЕСКО-а, а која има за циљ да допринесе трансформацији научних истраживања у Африци омогућавањем даљинског приступа софистицираној научној опреми. С циљем проширивања ове иницијативе, планирано је успостављање глобалне мреже подршке која омогућава даљински приступ лабораторијској опреми истраживачима из афричких земаља. Комисија ја подржала приједлог да се УНЕСЦК обавијести да је НИ Верлаб заинтересован да буде дио ове мреже.

Усвојена је Информација о упису пећине Вјетреница на Листу свјетске баштине, на недавно одржаном засједању УНЕСКО Комитета за свјетску баштину у Индији. Још једном је упућена захвалност свима који су дали допринос да се Вјетреница упише на Листу свјетске баштине. Констатовано је да се Босна и Херцеговина обавезује на даљње активности у заштити и очувању Вјетренице те њеном промовисању као незаобилазног одредишта за љубитеље природе и културе.

Чланови Комисије разматрали су документ Заједничка декларација о намјерама сарадње на заштити и управљању серијским добром свјетске баштине "Исконске букове шуме Карпата и других регија Европе“. Строги природни резерват „Прашума Јањ“ уписан је на Листу свјетске баштине УНЕСКО-а 2021. године у оквиру проширења серијског добра „Исконске букове шуме Карпата и других регија Европе“. Комисија је дала позитивно мишљење у погледу потписивања Заједничке декларације од стране надлежних министарстава.

Чланови Комисије усвојили су Извјештај о провођењу Конвенције против дискриминације у образовању, Информацију о АСПнет мрежи школа и активностима у Босни и Херцеговини, као и  Оквирни план рада Државне комисије за сарадњу Босне и Херцеговине с УНЕСКО-ом за 2024. - 2025. годину.