Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Међународни дан свјесности о пријевременом рођењу

17.11.2022

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Међународни дан свјесности о пријевременом рођењу обиљежава се од 2008. године када га је иницирала Еуропска закладе за бригу о новорођенчади (European Foundation for the Care of Newborn Infants – EFCNI) која представља родитеље 20 еуропских земаља, фондације Little Big Souls International (Африка) и Националне закладе за пријевремено рођену дјецу (National Premmie Foundation – NPF National Premmie Foundation – NPF, Аустралија).

Према подацима Свјетске здравствене организације инциденца пријевремено рођене дјеце износи 5 до 10 %, што значи да свако десето дијете на свијет долази прије времена. У цијелом свијету пријевремено рођеном дјецом се сматрају сва дјеца рођена прије 37. седмици трудноће. Стопа смртности беба рођених прије 37. седмице је пала и у константном је паду, но бебе које су рођене значајно прерано вјеројатно ће имати озбиљне и бројне дугорочне проблеме. Упркос томе, посљедице пријевременог рођења могу бити врло озбиљне и трајне, а пријевремено рођење је водећи узрок смртности дјеце млађе од 1 године и други водећи узрок смртности дјеце млађе од 5 година. Сваке године, због пријевременог рођења, у свијету умире милијон дјеце.

Из тих је разлога од посебне важности да се рађање дјеце изразито ниске и врло ниске породне тежине концентрира у родилиштима која имају потребну опрему и простор да се у складу са стручним стандардима проведе лијечење рођених с мање од 1.500 грама уз помоћ субспецијалиста неонатолога и другог посебно едуцираног особља у јединицама интензивног неонаталног лијечења, које ће овој дјеци пружити највећу могућу бригу. Наиме, и уз постојећу опрему, а без посебно едуцираних кадрова, није могуће постићи значајнији напредак у преживљавању дјеце лакше од  1.500 грама.

Пријевремено рођена дјеца особито су осјетљива у периоду непосредно након рођења и у раном развоју, због чега се њихови родитељи као и здравствени дјелатници налазе пред бројним изазовима. Типичне сокне линије и љубичаста светла постале су симболи Светског дана превенције. Љубичаста боја постала је симбол за обиљежавање овог дана и представља осјетљивост и изузетност. Један од циљева је свакако и размјена искустава родитеља и унапрјеђење скрби пријевремено рођене дјеце.

Циљ обиљежавања овога дана је едукација јавности и усмјеравање позорности на проблем пријевременог рођења, не само на локалној већ и на глобалном нивоу, који је један од водећих узрока смрти новорођенчади и у развијеним и неразвијеним земљама, а и други по реду, одмах послије упале плућа, узрок смрти дјеце до пете године старости.