Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Пандемија KОВИД-19 смањује изгледе за глобални опоравак рада

17.01.2022

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Нове бројке Међународне организације рада (МОР) Уједињених нација указују на то да се глобално тржиште рада споро опоравља од пандемије КОВИД-19, при чему економије земаља са нижим приходима пролазе горе од оних у богатијим земљама.

Почетком ове године, економисти МОР су очекивали умјерен, али стабилан опоравак на глобалном тржишту рада. Међутим, они признају да је овај релативни оптимизам сада изблиједио због нових таласа пандемије и споријег економског опоравка од очекиваног.

На основу својих налаза, агенција УН сада предвиђа да ćе број радних сати у свијету ове године бити 4,3 одсто испод нивоа прије пандемије. Ово је еквивалентно губитку од 125 милиона послова са пуним радним временом.

Генерални директор МОР Гај Рајдер је изјавио да још више забрињава оно што је опоравак несразмјеран између земаља са вишим и нижим приходима.

„Ово се огледа у чињеници да су земље са вишим дохотком, са више ресурса, успјеле да се барем донекле опораве 2021. године, док земље са нижим приходима и даље трпе озбиљне посљедице пандемије. Пандемија је повећала неједнакости међу земљама, као и унутар њих“, истакао је он.

Као разлог за ово растуćе одступање Рајдер криви разлике у увођењу вакцинација против ЦОВИД-19 и пакета фискалних стимулација. Он тврди да темпо опоравка сваке нације у великој мјери зависи од њене способности да вакцинише своју популацију, а такође ćе зависити и од способности земаља да обезбиједе финансијску заштиту радника и предузеćа од економског утицаја пандемије.

„У земљама са ниским и средњим приходима, очекује се да ćе фискална ограничења и спор напредак у вакцинацији наставити да ометају напредак. И без конкретне финансијске и техничке подршке, велика разлика између развијених земаља и земаља у развоју ćе се одржати“, сматра он.

МОР извјештава да су изгледи за опоравак тржишта рада до краја године и даље слаби и неизвјесни. Рајдер каже да ниједна земља или регион неćе сами изаćи из ове кризе. Рајдер инсистира да је једини одрживи пут из ове здравствене и социо-економске дилеме да све земље раде заједно.