Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Глобалне процјене модерног ропства Извјештај Међународне организације рада, Walk Free и Међународне организације за миграције

25.10.2022

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Педесет милиона људи живјело је у модерном ропству 2021. године стоји у извјештају Међународне организације рада, Wалк Фрее и Међународне организације за миграције под називом "Глобалне процјене модерног ропства."

 

Број људи у модерном ропству значајно је порастао у посљедњих пет година. У поређењу са 2016. годином, током прошле године десет милиона више је живјело у модерном ропству.Жене и дјеца и даље су несразмјерно рањиви. Модерно ропство појављује се у готово свакој земљи свијета и пресијеца етничке, културне и вјерске границе. Више од половице цјелокупног присилног рада и четвртина свих присилних бракова може се наћи у земљама са вишим средњим дохотком или у земљама са високим дохотком.

 

Пошаст модерног ропства нипошто није потиснута у хисторију, наведено је у извјештају. Према њима, модерно ропство како је дефинирано у сврху глобалних процјена састоји се од двије компоненте, присилног рада и присилног брака. Обоје се односе на ситуације искориштавања које особа не може одбити или не може да избјегне због пријетњи, насиља, преваре, злоупотребе овласти или других облика присиле.

 

Када је у питању присилан рад, већина случајева се налази у приватном сектору. Од свих особа које су жртвама присилног рада, свако осмо је дијете. Када су у питању појединачне области 16 % свих одраслих у присилном раду раде у грађевинарству, 13 % ради у пољопривреди, док више од 1,4 % одраслих присилно ради у области испомоћи. Радници мигранти, такођер, имају више од три пута већу вјероватноћу да ће бити жртвама присилног рада у односу на раднике који нису мигранти.

 

Све сложеније кризе, пандемија КОВИД-19, оружани сукоби и климатске промјене, посљедњих година су довеле до невиђених поремећаја у запошљавању и образовању, порасту екстремног сиромаштва и присилне и несигурне миграције, те пораста извјештаја о родном насиљу. Све ово довело је до повећања ризика од свих облика модерног ропства.

 

Учинковите националне политике и прописи су темељни. Али, владе то не могу учинити саме. Међународни стандарди пружају чврсту основу, а свеобухватни приступ је потребан. Синдикати, организације послодаваца, цивилно друштво и обични људи имају кључну улогу.”

 

У извјештају се предлаже низ радњи које би ако би биле урађене заједно и брзо, означиле значајан напредак ка окончању модерног ропства. Они укључују побољшање и проведбу закона и инспекција рада, завршетак државом наметнутог присилног рада, снажније мјере за сузбијање присилног рада и трговине људима у пословању и опскрбни ланци, проширење социјалне заштите и јачање правне заштите, укључујући подизање законске доби за брак на 18 без изнимке. Остале мјере укључују рјешавање повећаног ризика од трговине људима и присилног рада за раднике мигранте, промоцијом поштеног и етичког запошљавања и веће подршке женама, дјевојкама и рањиви појединци.

 

Извор: Међународна организација рада